Send to friend
Click for .pdf
Click for video


2014
                        2013
                        2012
                        2011
                        2010
                        2009
                        2008
                        2007
                        2006
                        2005
                        2001
                        2000
                        1999
                        0
                       
Single Room


Project Georg Klein .Next Project...
Please scroll down for English version

Kesikler ve Öğretiler

 

Doğu-Batı ekseninde Genç Erkek Katiller

 

Çift görsel/işitsel Yerleştirme

 

Georg Klein

 

Yer : Apartman Projesi, Şehbender sok. No:4/1 Tünel-Istanbul

Açılış  : Salı, 23.11. 2010, 18-20

Sergi süresi: 23.11. - 30.11. 2010 18-22


cc


Kesikler ve Öğretiler yaşadığımız dönemin en öldürücü olayının iki yönünü birleştiriyor: Müslüman intihar bombacılarını ve Batının gözü dönmüş katillerini. Her iki tarafta da çoğunluk genç, erkek- ve nefret dolu. Ve onlar bizim toplumlarımızın bağrından çıkıyor.

 

Bu görsel/işitsel yerleştirme bu intiharcı katillerin manifestolarını işliyor- her ikisi de geniş kitleye ulaşmak için video mesajı kullanıyor- ve bu mesajları onların kültürel ve ideolojik arkaalanlarının özel malzemeleriyle birleştiriyor.

 

Berlin Senatosu bursuyla İstanbul'da yaşayan ve çalışan, ses yerleştirmeleri ve videolarıyla sayısız ödül kazanmış olan Georg Klein özellikle kışkırtıcı siyasal içerikli işleriyle öne çıkıyor (örneğin Berlin'deki bir Doğu Alman gözetleme kulesinde gerçekleştirdiği "European Border Watch" 2007 (Avrupa Sınır Bekçiliği) ve İsrail'de gerçekleştirdiği "Ramallah Tours" (Ramallah Turları) 2009.

 

Kesikler ve Öğretiler başlıklı İran, Almanya ve İngiltere'de yaptığı araştırmalar sonucu ortaya çıkan işinde dünyanın bu iki kültür alanındaki iki hassas konuya değiniyor ve bunları tedirgin edici biçimde birleştiriyor.


...................................................................


Cuts and Creeds

 

Young male assassins in an oriental-occidental perspective

 

Duale audiovisual installation by georg klein

 

 

Apartman Projesi, Şehbender sok. No:4/1 Tünel-Istanbul

 

Opening:            Tuesday, 23th of Nov. 2010, 18.00

Exhibition:         24th - 30th of November 2010 18.00-22.00


 

The installation Cuts and Creeds brings together two sides of a virulent phenomenon in our times: the Muslim suicide-bomber and the western gunmen running amok. On both sides most of them are young, male - and full of hate. And they come from the midst of our society. The audiovisual installation works with self-manifestations of suicide assassins - both are using video messages on the internet to reach a wide public - and merges it with specific material of their cultural and ideological background.

 

The artist Georg Klein, based in Berlin and currently as artist-in-residence in Istanbul, got several prizes and awards for his work. He usually works with media art in public space, often with a provocative, political background (like his project "European Border Watch" 2007 in a watch tower in Berlin or "Ramallah Tours" 2009 in Israel). For the Installation Cuts and Creeds he made research in Iran, Germany and England. In this work he touches two sensible points in these two different cultural areas and brings them together in a disturbing way.
Georg Klein
www.georgklein.de
www.ramallahtours.info
http://www.europeanborderwatch.org