Send to friend
Click for .pdf
Click for video


2014
                        2013
                        2012
                        2011
                        2010
                        2009
                        2008
                        2007
                        2006
                        2005
                        2001
                        2000
                        1999
                        0
                       
Performance Room


Project Alti Aylik .Next Project...
Üretebilmek Üzerine
Altı Aylık ve nüans, Düsseldorf işbirliği ileÜretim kaynaklarına ulaşmak açısından İstanbul en zengin şehirlerden biri. Şehrin varoşlarındaki tekstil, konfeksiyon atölyelerinden, Tahtakale'deki, Mahmutpaşa'daki binbir çeşit eski handa, dar sokak aralarında konuşlanan küçük dükkanlara; Galata'daki neon  üreticilerinden Karaköy'de onlarca çeşit elektronik malzeme satıcısına kadar İstanbul geniş bir skala sunuyor. Şehrin hemen her yerindeki irili ufaklı üreticiler, ekonominin canlılığı üzerinde de etken bir unsur oluşturuyor. Üretim süreci, hizmet toplumu ülkelerde, özellikle de AB ülkelerinde, şehrin yaşamından neredeyse tamamen dışlanmışken, İstanbul'da günlük hayatın önemli dinamiklerinden biri. Belirtilen ülkelerde sunulan ürünlerin çoğu, farklı ülkelerde üretilip ithal edilirken, İstanbul'da ise bu kaynaklar ulaşılabilir ve şeffaf.

“Üretebilmek Üzerine”  İstanbul'un üretim kaynaklarının ulaşılabilirliğinin sanat üretimi üzerindeki etkisini araştırma merakından ortaya çıktı. Bu projeye davet edilen sanatçıların büyük bir bölümü 2-3 haftalık süreler dahilinde İstanbul'a gelerek, yerel üreticilerle çalışacak.  Bir kısmı da  proje taslaklarını ya da işlerinin tamamlanmamış kısmını yollayarak, İstanbul'da üretilmesi için Altı Aylık ve Nüans'ı aracı olarak kullanacak. Proje süresince birlikte çalışılan tüm üreticilerin kartları toplanarak proje sonunda küçük bir rehber kitap haline getirilecek. Aynı zamanda, üretim süreçleri sanatçı Elmas Deniz tarafında filme çekilerek belgelenecek ve sergi mekanlarında gösterilecek. Proje sonunda kapsamlı bir katalog hazırlanacak.

Nisan'da 5533'de başlayacak olan proje, Temmuz'da İstanbul'da farklı bir mekanda yeni üretimlerin sergilenmesiyle devam edecek. “Üretebilmek Üzerine” projesi  Kunstvlaai (Amsterdam, Mayıs 2008), Nuke Gallery (Paris, Haziran 2008), Nüans ( Düsseldorf, Eylül 2008) sergilenecek.

www.altiaylik.blogspot.com

www.nuans.de

www.imc5533.blogspot.comOn Productability