Send to friend
Click for .pdf
Click for video


2014
                        2013
                        2012
                        2011
                        2010
                        2009
                        2008
                        2007
                        2006
                        2005
                        2001
                        2000
                        1999
                        0
                       
Performance Room


Project Marko Kosnik .Next Project...
Please scroll down for English version


Apartman Projesi'nde bir ay boyunca misafir sanatçı olarak bulunan Marko Kosnik 29 Ağustos Cumartesi saat 19:00'da hazırladığı yeni perfomansını sunacaktır. Marko Kosnik sokaklar, heyecan verici sosyal hayat ve Istanbul sakinlerinden oluşan animasyon üzerine çalışmak üzere 1 Agustos'ta Istanbul'a geldi. Yaklaşık bir aylık yürüyüş ve her üç adımda bir çekilen fotoğraflarla birlikte 7 Kasım'da Istanbul'da gerçeklesecek olan performansının dökümanlarını bitirmek üzeredir. Sokaktan gelen deneyimler üzerine hikaye anlatımları dışında, sanatçı 2004 yılından beri geliştirmekte olduğu 'operabil' serilerinin temel konseptlerini ve 'Anadolu'da genişletilmiş sinema''için olan konseptini sunacaktır.
Tartışılacak olan konu: kader ve gidilecek yer arasında hareket eden görseller:
                      http://web.mac.com/marchegon
You are kindly invited for a public presentation of the new performance work Marko Kosnik is preparing as a guest in the residency of Apartment project.

The event will take place  on Saturday, August 29 at 19.00 in the Apartment Project / Apartman Projesi, Seh Bender sok. Nr: 4-1 Asmalimescit -Tunel Beyoglu Istanbul.

Marko Kosnik arrived to Istanbul on August 1 to work on animation of streets, pulsating social life, and portraits of inhabitants of Istanbul. After nearly a month of walking and shooting a photo every three steps, he is about to finish the phase of collecting the material, which will be premiered in a performance in Istanbul on November 7 this year.

Beside storytelling about the experiences from the street, he will present the underlaying concepts of operabil serries which he is developing since 2004 and the concept for 'expanded_cinema@asia_minor.org.'

The topics for a discussion: moving images between the destiny and destinations.

Welcome!


http://web.mac.com/marchegon
Marko Kosnik
29.08.2009
19:00
Bu performans "X-OP Projesi"* altında Avrupa Kültür Programı tarafından desteklenmektedir.
X-OP sanat üretimi için bir Avrupa platformu oluşturmayı amaçlayan sanatçılar, araştırmacılar, operatörler, üreticiler ve kültürel enstitülerden oluşan genişleyen bir ağdır.
Bir yandan Avrupa içindeki işbirliği, ortak üretim ve sanata olan disiplinlerarası tutumu güçlendirken, yerleri, mekanları ve teknolojik altyapıya alışkın olan kullanıcılarıyla katılımcıların hareketliliğini teşvik eder.
X-OP projesi 2008-2011 yılları arasında olan çok yıllı bir proje olup, Avrupa Komisyonu - Kültür Programı tarafından desteklenmektedir. X-OP projesi hakkında daha fazla detaylı bilgi için: http://www.x-op.eu

This artist in residence has been realized under the X-OP project*
X-OP is a gradually growing network of artists, researchers, operators, producers and cultural institutions with the aim to establish an European platform for the creation of art.With it's places, spaces and it's user accustomed technological infrastructure it fosters the mobility of the participants, while strengthing the Inter-European collaboration, common production and interdisciplinary approach to art.
The X-OP project is multi-annual project, from 2008 to 2011, and is supported by European Commission-Program Culture. For more information about the X-OP project please visit:
http://www.x-op.eu