Send to friend
Click for .pdf
Click for video


2014
                        2013
                        2012
                        2011
                        2010
                        2009
                        2008
                        2007
                        2006
                        2005
                        2001
                        2000
                        1999
                        0
                       
Single Room


Project Alban Muja/ Artist Talk/Re-Locate .Next Project...

Please Scroll down for English Version

Alban Muja

Sanatcı Konuşması

30 Haziran 2011, Perşembe 18.30


Apartman Projesi

Şehbender Sokak, No:4 (Giriş katı) Asmalımescit

Beyoğlu

Re-Locate Projesi kapsamında Apartman Projesinde misafir sanatçı olarak bulunan Kosovalı sanatçı Alban Muja calışmaları üzerine bir açık konuşma gerçekleştiriyor.

 

1980 doğumlu Alban Muja Kosova'da yaşayan ve üreten bir sanatcı. Video enstelasyon, kısa film, belgesel film, çizim, resim ve performans gibi farklı medyumlari kullanan sanatçının calışmaları yaygın olarak uluslararası sergiler, festivaller ve kişisel sergilerde yeraldı. Çoğunlukla Kosova ve onu çevreleyen bölgedeki sosyal, politik ve toplumsal dönüşüm sürecinden etkilenen sanatçı, tarihsel ve sosyo.politik konularda araştırmalar yaparak bunları kendisinin Kosovo'daki günümüz konumuya ilişkilendirir.


Alban Muja

Artist Talk

June 30, 2011 Thursday 18.30

Apartman Projesi

Şehbender Sokak, No:4 (Giriş katı) Asmalımescit

Beyoğlu

 Visiting artist Alban Muja, as a part of the Re-Locate Project, will realize an artist talk about his works in the Apartment Project.

Alban Muja (born 1980) is a Kosovo-based visual artist. His works cover a wide range of media including video installation, short film, documentary film, drawings, paintings, photographs and performance, and have been exhibited extensively in International exhibition, in festivals and shows including personal presentations as well. Mostly influenced by the social, political and social transformation processes in Kosovo and the surrounding region, he investigates history and socio-political themes and links them to his position in Kosovo today.

                  After the artist talk: Leyla Gediz, Mari Jõgiste, Güneş Terkol, Zeyno Pekünlü, Alban Muja, Suat Öğüt, Selda Asal, Ajhan Bajmaku, Pelin Tan, Elçin Ekinci

 

 

Alban Muja
http://albanmuja.blogspot.com/